ממוקד

הבית של הקבלנים

חזרה לכתבות ומדורים

בונים ירוק יותר
מאמר באדיבות חברת טמבור על חשיבות בנייה ירוקה, בחירת חומרים ועיצוב הבית.
חלל מגורים - התמונה באדיבות טמבור

בנייה ירוקה הוא נושא בעל תהודה שהולכת ומתגברת בשנים האחרונות ולא בכדי זוכה הנושא לתשומת לב ניכרת הן מצד היצרנים והן מצד קהל הקונים בייחוד בתחום עיצוב הבית.

צרכנים מבינים היום יותר מתמיד שכוח הקנייה מצוי בידיהם ולהם החופש לבצע בחירה אחראית ומושכלת לקניית מוצרים שיכולים לתרום לסביבת חיים נקייה יותר - הן סביבת החיים הקרובה והן הסביבה הגלובלית. התעשייה, מנגד, מגיבה לאותו ביקוש ער על ידי ניתוב משאבים לטובת מחקר ופיתוח של מוצרים הזכאים לתו תקן ירוק ממכון התקנים.

הבחירות עושות את הבדל:

לבנות ולשפץ את הבית ירוק יותר, אומנם נשמע כמו משימה מאתגרת ומסובכת, אך למעשה יכולה להיות בהישג יד וזאת על ידי העדפה של חומרי גלם מסוימים על פני אחרים. חשוב מאוד עוד בשלב תכנון המבנה להקפיד על חומרי גלם המתואמים לצורכי המבנה ולסביבה בה הוא מצוי. חומרים שמצטיינים בבידוד תרמי ואקוסטי לאורך זמן, חומרים שתהליך הייצור שלהם לא מסב נזק לסביבה, וחומרים שלא מכבידים על היסודות המבנה כל אלו הם פרמטרים חשובים לזיהוי חומרי גלם ידידותיים לשימוש.

ארבעה מוצרים 'ירוקים' שכדאי להכיר:

גבס, פנים רבות לו - אין ספק שגבס הוא תגלית העשור בתחום הבניין, בוודאי שגבס קיים עוד קודם כחומר גלם מוכר, אך שורת הפיתוחים שקיימים בשוק תחת מוצר זה גדלה בעשור האחרון לאין שיעור.. זאת בעקבות הביקוש העולה למוצר שמקפל בתוכו את כל היתרונות עבור ענף הבנייה. גבס הוא חומר גלם נגיש, זול, קל , להרכבה ופירוק, עמיד, חזק ואפקטיבי מאוד לצורכי בידוד תרמי ואקוסטי כאחד. קיימים סוגים רבים של לוחות גבס למגוון שימושים בענף הבנייה, וככל שתעדיפו להשתמש בו על פני חומרים אחרים, כך ייחסכו  משאבים של אנרגיה הן בטווח הקצר וגם בטווח הארוך בהיבט של תחזוקת המבנה.

תקרת גבס - התמונה באדיבות טמבור

תקרת גבס - התמונה באדיבות טמבור

גבס יכול לשמש לבניית קירות, תקרות, מחיצות, ואף ריצוף. לוחות הגבס של טמבור הם דוגמה ללוחות בעלי תו תקן ממכון התקנים, הם מיוצרים מחומרים טבעיים, וגם מחומרים ממוחזרים ביניהם פסולת נייר המשמשת לסיבי חיזוק. משקלם הנמוך למטר רבוע מקל על העמסת יסודות, ונוסף על כך צריכת האנרגיה לטובת הייצור של החומר היא נמוכה מאוד.

מחיצות גבס - התמונה באדיבות טמבור

מחיצת גבס - התמונה באדיבות טמבור

הצבעים האקריליים של היום הם לא הצבעים האקריליים של פעם - בעקבות פיתוחים טכנולוגיים בתחום הצבע, כיום ניתן להגיע בתהליך הצביעה לכל סוג של גימור בצבעים שהם על בסיס מים. ניתן ליישם כל סוג של טקסטורה, ולהשיג גם מראה אטום ומבריק, ויחד עם זאת לוותר על בסיס השמן והטרפנטין שמקשה על העבודה, וגם לא מאוד ידידותי לסביבה ולשוהים בחדר. צבעים אקריליים, כלומר צבעים על בסיס מים, הם צבעים ידידותיים לסביבה, אלו צבעים שמתייבשים מהר ואינם משחררים אדים של חומרים מסוכנים לחלל החדר גם בחלוף הזמן. דוגמה לסדרת צבעים ידידותית היא סדרת 'סופרקריל' של טמבור , הסדרה מגיעה בכל אחד מהגוונים של מניפת הצבעים, וניתן גם לבחור את הגוון בכל סוג של גימור  מברקי מט או משי.
 
מניפת הצבעים - התמונה באדיבות טמבור

מניפת צבעים - התמונה באדיבות טמבור

ציפוי אפוקסי -  מהווה סוג  של צבע שמטרתו כיסוי של שטחים נרחבים בזמן עבודה מועט. לחומר אפוקסי כמה יתרונות מובהקים. האפוקסי בעל כושר ההידבקות שלו למגוון רחב של תשתיות כגון קרמיקה בטון וגבס היישום שלו פשוט ולא דורש מחברים ותוספות. נוסף על כך האפוקסי נטול מדללים ותרכובות אורגניות נדיפות והוא מיוצר מחומרים טבעיים ביניהם שרף וחמר טבעי. האפוקסי בעל אפקטים דקורטיביים ומראה נקי ועכשווי וניתן להשיג אותו בטקסטורות ובגימורים שונים. הוא עמיד מאוד בסביבה שנתונה לתנאי שחיקה אינטנסיבית כמו רצפה של חניונים.

רצפות אפוקסי - מראה מבריק, מינימליסטי ועכשווי. התמונה באדיבות טמבור

רצפות אפוקסי - התמונה באדיבות טמבור

מחויבות לשמירה על איכות הסביבה בהקשר של בנייה יכולה להתבטא בהחלטות קטנות וגדולות . בכל הנוגע לבחירה של חומרים סביבתיים קיימות בפנינו אפשרויות שלא היו בעבר וחשוב מאוד להכיר אותם על מנת להגיע להחלטה מושכלת וכלכלית גם עבור אלו שבונים וגם עבור אלו שיתחזקו את המבנה לאורך השנים.

המאמר נכתב באדיבות חברת טמבור.

יפה סגול דווקא

 לא חשבתי שזה יכול להתאים. תודה.

פרסום תגובה חדשה

עצות לעריכה

שאלת אבטחה
בכדי למנוע מרובוטים להגיש את הטופס, אנא ענו על השאלה:
1 + 0 =
נא לרשום את התשובה לבעיה. למשל יש לרשום 14 אם השאלה היא 7+7.