ממוקד

הבית של הקבלנים

חזרה לכתבות ומדורים

החלטות בנושא רישום קבלנים לשיפוצים ובניין
החלטות בנושא רישום קבלנים לשיפוצים

סיכום החלטת מועצת הקבלנים מחודש אפריל:

במשך שנים ארוכות המדינה הגדירה עשרות אלפי קבלני שיפוצים בישראל כפושעים. הכוונה היא לאותה מדינה שלא נתנה להם שום מסלול רישום להכלל בו מלכתחילה. לוגיקה ישראלית במיטבה או שמירה שלא יהיו יותר מדי קבלנים רשומים בכדי לא לפגוע בהכנסות חס וחלילה ? תחליטו בעצמכם. אני רק שואל שאלות.

שתי ההחלטות מנסות ליצור מדרגות ביניים עבור קבלנים.

ההחלטה הראשונה מתייחסת לקבלני בניין בסיווגים נמוכים שעוסקים בבנייה למגורים וכביכול עוברים על החוק. להזכירכם, חוק רישום קבלנים לעבודות בנייה הוא חוק ישן מאוד מתקופה בה בניינים ובתים היו קטנים מבחינת השטח. כיום, קבלן בסיווג נמוך שבונה למגורים עד 4 קומות כבר עובר על החוק מכיוון שהחוק מתייחס גם לשטח בנוי במ"ר. כך למשל בניין בן 4 קומות עם 4 דירות של 100 מ"ר בכל קומה - כבר עובר את ה 1500 מ"ר המאושר לקבלן. ההחלטה מבקשת להגדיל את היקף העבודה ב 500 מ"ר.

ההחלטה השנייה מתייחסת לקבלני שיפוצים. כידוע, יש עשרות אלפי קבלני שיפוצים קטנים ובינוניים שאינם רשומים. להזכירכם, קבלן שאינו רשום יכול לבצע עבודות באתר אחד עד סכום של כ 40000 ש"ח. במידה ואותו קבלן רוצה לבצע עבודות גדולות יותר הוא חייב להרשם וכאן בדיוק קבור הכלב של הרשם.. אותו קבלן שעובד כבר עשרים או שלושים שנה, מגיש בקשה להרשם ואומרים לו שאינו עומד בקריטריונים כי ההיקף הכספי של העבודות שלו נמוך. מצד שני, אם הקבלן כחלק מתהליך הבקשה, יגיש חשבוניות של מעל 40000 ש"ח - יש סיכוי שיעמוד לדין על ביצוע עבודות קבלניות בעבירה.

המועצה מבקשת ליצור מדרגת ביניים לקבלני שיפוצים בסיווג 131א שתקרא 131-1 או מה שנקרא קבלן "צומח". הקבלן שעובד בהיקפים נמוכים יופנה למסלול הרישום הרגיל של שיפוצים (131א כולל בחינות) ואם יעבור את המבחנים ייקבע לו הסיווג 131-1 לתקופה של שלוש שנים. סיווג זה יאפשר לקבלן לבצע עבודות עד סכום של 350,000 ש"ח באתר אחד ( במקום 40,000 אם הוא לא רשום). לאחר שלוש שנים והוכחת עבודות והיקף כספי, יוכל הקבלן לעלות מדרגה ל 131א בהיקפים הקבועים בחוק (עד מיליון וחצי ש"ח).

כמובן שבין החלטות למציאות יש דרך ארוכה ועד כמה שידוע לי - שתי ההחלטות לא נכנסו לתוקף. זה מצריך ניירת ושינוי חוקים ובקיצור כנראה ייקח עוד זמן מה....

הדבר שהכי מפריע לי זה הזילזול והפגיעה באנשים עובדים - מתוך ההחלטה:

"בכך יושגו מספר יעדים וביניהם שינוי המצב הקיים המונע מקבלני שיפוצים ותיקים העוסקים בעבודות בהיקף כספי נמוך מלהירשם בפנקס הקבלנים, הכנסת כמות גדולה של קבלנים לא רשומים בשיפוצים (חאפרים) למעגל הרגולציה והמעקב של הרגולטור על כל המשתמע מכך. "

חאפרים ?? המדינה לא מאפשרת להרשם וקוראת לאנשים חאפרים ?? חוצפה ! נעלבתי בשם אלפי אנשים עובדים. חוצפה יהירה של יושבי כיסאות עור לא סתם !!

הקישור להחלטה באתר הרשם.