ממוקד

הבית של הקבלנים

חזרה לכתבות ומדורים

נישת גבס לטלוויזיה
נישת גבס לטלוויזיה

איך בונים מזנון גבס משולב נישה מגבס לפלזמה ?

טוב, אז קודם כל בודקים איזה קיר אמור לתמוך בכל הקונסטרוקציה הזאת. אם מדובר על קיר בטון או בלוקים בסלון אז אין שום בעיה ועל כך ארחיב.

אבדוק מה צרכי הלקוח ושיהיו לי בראש תשובות לשאלות כמו לאיזה צרכים מעבר לטלוויזיה ישמש המזנון ? האם תהיה תאורה ? איזו תאורה ? איפה תמוקם התאורה ? האם יש מערכות שמע מיוחדות שמתחברות לטלוויזיה ? כמה צרכני חשמל בסה"כ יש והאם יהיה מקום לגדילה עתידית.

אחד הדברים שאני בודק במיוחד בנושא חשמל הוא הנושא של עומס. אני בודק את הנקודה הקרובה ביותר למזנון שאבנה במטרה לבדוק כמה נקודות היא מזינה ומה היא מזינה שם בדיוק. יתכן במקרים מסוימים שיהיה צורך להביא חשמל מקודה אחרת - רחוקה יותר או מהלוח - הכל תלוי במה רוצים לחבר אבל קחו בחשבון שכל אלה צרכני חשמל בפני עצמם שלא לדבר על התאורה שנרצה לשלב:

  • טלוויזיה גדולה
  • ממיר
  • DVD
  • מגבר
  • סראוונד ( סאב-וופר עם נקודת חשמל עצמאית )

חשוב לבדוק את הקיר לפני כל בניה. לבדוק היכן עוברים צינורות מים או נקודות חשמל ( לא נרצה לבנות את הקונסטרוקציה על נקודת חשמל - חובה לאפשר גישה נוחה וחופשית לנקודה ).

בניית הקונסטרוקציה:

הקונסטרוקציה למזנוני גבס נעשית מפח, פרופילים הנקראים מסלולים וניצבים. המסלולים מונחים על הרצפה ועל התקרה ( או באופן אופקי אחר ) והניצבים הם העמודים המחברים.

נתחשב בתשובות לשאלות ששאלנו בשלב התכנון - איזה עומס הקונסטרוקציה אמורה לשאת ומהן הנקודות הכבדות. לעומסים קלים ובינוניים מספיקה לנו "קונסטרוקציה 5" ( רוחב הפרופיל  5 ס"מ ). אם יש צורך לעומסים כבדים יותר למשל טלוויזיה "ישנה" - ניתן להשתמש בקונסטרוקציה 7 ואפילו 10.

מכיוון שניצב צריך לתמוך בעומס רב יותר ממסלול - הפח של הניצב עבה יותר. כמובן שניצב "נכנס" בתוך מסלול.

חיבור הקונסטרוקציה לקיר נעשית עם ברגי דפיקה ועל פי פלס  - הניצבים מחוברים למסלולים עם ברגי פח.

נישת גבס לפלזמה

אם המסלול בחלק התחתון "יושב" על שיש, יש לשים פס מגן למניעת פיצוצים וסדקים בזמן הקידוח וגם כדי למנוע ריאקציה בין הקונסטרוקציה לשיש שהיא אבן חיה.

בשלב בניית הקונסטרוקציה יש לחשוב על "עוגנים" כלומר היכן לשלב קרשים מעץ בתוך הקונסטרוקציה כדי שיהיה אפשרי אחר כך להתפס עליהם מבחוץ - למשל המדף המשולש שרואים בתמונה - בצד אחד התופסן מחובר לקיר ובצד הגבס נתפס על קרש פנימי - גבס לא היה מחזיק משקל כבד או גורם לעיוותים.

בנוסף יש לחשוב על האם יש ויטרינה עם דלתות זכוכית - דלתות זכוכית הן כבדות ואם לא יקובעו קרשים קטנים שעליהם יתפסו הצירים בצד הפנימי - הציר לאט לאט יקרע את הגבס.

יש לסיים את העברת כל כבלי החשמל לכל הצרכנים באופן נסתר בתוך הקונסטרוקציה - החיבור יעשה עם רכזת\קופסת אופיס 8 ( 8 שקעים ) - כך כל הכבלים מגיעים למקום אחד מסודר. היציאות לצרכן ( צרכן=רמקול או מכשיר צורך חשמל אחר ) תהיינה נסתרות ורק הכבל המזין יראה. יש לקחת בחשבון מקום למעבר גם של כבלים עם מחבר ראש גדול (למשל 21 פין).

* בנקודה זו חשוב לציין שחובה לחבר הארקה לקונסטרוקציה.

ציפוי הקונסטרוקציה בגבס:

חותכים את לוחות הגבס לפי המידות שרשמנו לעצמנו ולפי התוכנית שצריך לבנות. החיתוך נעשה בעזרת סכין חיתוך וסרגלי מתכת. עוברים על הקצוות שנשארו מהחיתוך והשבירה בעזרת שופין גבס. מצמידים את הגבס לקונסטרוקציית הפח בעזרת ברגי גבס. ככלל : בין פלטת גבס אחת לשנייה או בחיבור אל קיר יש להדביק נייר מחבר מיוחד או רשת חיבור. בפינות יש לחבר ולהגן עם פינה משתנה (עם 2 פסי מתכת). אני באופן אישי מגן גם על פינות קדמיות שחשופות יותר לפגיעה מקרית בעזרת פינה מפח ( כמו פינת טיח אך הרבה יותר דקה ).

מצפים ואוטמים את כל החיבורים כולל הרשתות וניירות החיבור בשפכטל אמריקאי. להבדיל משפכטל \ גבס , שפכטל אמריקאי לכל אורך הבנייה ייתן מראה חלק עם גימור אחיד. בשלב הסופי לאחר הייבוש אני מלטש עם נייר לטש עדין לקבלת מראה חלק ואחיד - כאילו מקשה אחת.

בעבודה זו כאמור שולבו מדפי זכוכית עם כושר נשיאה גדול יותר ( בגלל הקרשים בקונסטרוקציה ) וכמובן תאורת ספוטים יפה.

צפייה מהנה,

אבי גוטליב

שאלות

1 - האם כשיושב על קרמיקה/גרניט פורצלן גם צריך פס מגן כמו בשיש? 

     ואם כן מהו הפס הזה , מאיזה חומר הוא , איך הוא מגן ומה שמו המקצועי(בחנות לחומרי בניין)

2 - מה זה הפינה מפח ? אם אפשר יותר הסבר שאבין למה מיועד ברשמי .

תודה

יעקב

תשובות

1 הפס נקרא קומפריבנד. מהווה שכבת הפרדה בין המתכת לאבן. לדעתי לא חובה על קרמיקה וגרניט מכיוון שאלו אריחים מתועשים - לא נושמים ולא חיים בניגוד לשיש או אבן טבעית.

2 הפינה משתנה מיועדת גם ליצירת מראה אחיד של 90 מעלות וגם משמשת כהגנה נגד פגיעות בפינה.

 

ירון אלף
ממוקד - הבית של הקבלנים.
טלפקס: 04-8260060

בניית אתרים

תודה רבה על העשרה, ולהלן הערה:

נהניתי לקרוא,

חבל שאין תמונות שמראות את השלבים המוקדמים יותר.

קרו הרבה מאוד דברים שגם מהם ניתן ללמוד, עד התמונה הראשונה שהצגת במאמר.

פרסום תגובה חדשה

עצות לעריכה

שאלת אבטחה
בכדי למנוע מרובוטים להגיש את הטופס, אנא ענו על השאלה:
16 + 4 =
נא לרשום את התשובה לבעיה. למשל יש לרשום 14 אם השאלה היא 7+7.